بالن آزمایشگاهی

بالن آزمایشگاهی

فلاسک حجمی (volumetric flask) یا بالن حجمی که با عناوین دیگری مانند  فلاسک اندازه گیری یا فلاسک مدرج نیز شناخته می شوند. یک تقسیم بندی دیگر نیز وجود دارد آن هم بالن های حجمی یا ژوژه و فلورانس می باشد. به صورت کلی به مجموع آنها فلاسک یا بالن گفته می شود. این محصول برای رقیق سازی و آماده سازی محلول های استاندارد مورد استفاده قرار می گیرد. این شیشه های گلابی شکل دارای ته گرد و ته صاف می باشند. در امر انحلال مواد در این محصول می توان از مگنت استفاده نمود ولی به دلیل شکل این آنها در مقایسه با ارلن، امکان ته نشینی بالا و عدم انحلال پایین تر وجود دارد.

این وسیله دارای انواع متفاوتی می باشند که برای کاربردهای متفاوتی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. این  محصولات از لحاظ جنس و رنگ نیز با هم تفاوت دارند. این ظروف آزمایشگاهی دارای گردنی باریک و دراز هستند و درجه ی در بالای این قسمت گردنی حک شده که نشان دهنده میزان مایعی که می تواند در این ظرف قرار بگیرد را نشان می دهد.

این ظروف آزمایشگاهی می توانند شیشه ای، پلاستیکی، رنگی و یا ساده باشند. جنس شیشه ای آن از بوروسیلیکات بوده است. از نوع رنگی برای موادی که به نور حساسیت دارند مورد استفاده قرار می گیرد. جنس پلاستیکی آن در مقایسه با شیشه ای از مقاومت به شکست بالای برخوردار هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *